Το νέο αστέρι του τένις -Ο 18χρονος Αλκαράζ κέρδισε και έγραψε ιστορία!

Ιστορικό μάρτυρα!

Τα ξημερώματα της 4ης Απριλίου, ώρα Πεκίνου, ο 18χρονος Αλκαλάς ξέσπασε όταν έμεινε πίσω με 1-4 στο πρώτο σετ, κέρδισε 9 από τα επόμενα 10 innings, νίκησε τον Rude με 7-5, 6-4, και κέρδισε το πρώτο παιχνίδι της σεζόν.Δεύτερο στέμμα, τρίτο στέμμα καριέρας.Αυτός είναι ο πρώτος τίτλος Masters του Alcaraz στην καριέρα του και ο τρίτος νεότερος πρωταθλητής Masters στην ιστορία.Παράλληλα, ο Αλκαράζ έσπασε το ρεκόρ του Τζόκοβιτς και έγινε ο νεότερος πρωταθλητής στην ιστορία των Αγώνων του Μαϊάμι!
τένις -1

Από τη νέα σεζόν, ο Alcaraz έχει χάσει μόνο δύο παιχνίδια στο Australian Open και στο Indy Masters, χάνοντας από τον Berrettini, δεύτερο και τον Nadal, έναν από τους Big Three.Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Αλκαράζ κέρδισε τον Τσιτσιπά, τον Μπερετίνι, τον Αγκούτ, τον Νόρρι, τον Μονφίλς, τον Χούλκατς, τον Σβάρτσμαν, τον Φογκίνι, τον Κεζμάνοβιτς κ.ο.κ.Δεν είναι περίεργο που ο Nadal είπε: «Ο Alcaraz είναι ήδη ένας από τους κορυφαίους παίκτες, είναι πολύ ευέλικτος, έχει μια πολύ επιθετική επίθεση και μια σφιχτή άμυνα.Δεν με εκπλήσσει που κάνει τίποτα μετά.«Οι παρατηρήσεις του Ναδάλ έγιναν πριν από δύο εβδομάδες μετά από μια μάχη τριών σετ μεταξύ Ναδάλ και Αλκαλάς.Σε εκείνο το ματς, ο Αλκαλάς προκάλεσε πολλά προβλήματα στον Ναδάλ, με μόνο έναν βαθμό στα βασικά σημεία.Μικρές διακυμάνσεις μόλις έχασαν το παιχνίδι.Αν και έχασε τον τελικό στο Indy Masters, ο Alcaraz δημιούργησε το καλύτερο ρεκόρ της καριέρας του στο Masters.

τένις -2

Ερχόμενος στο Miami Masters, ο Alcalás συνέχισε να τρέχει ξέφρενο.Ο Αλκαλάς νίκησε τους Βσόβιτς, Τσίλιτς, Τσιτσιπάς, Κεζμάνοβιτς και Χούλκαχ και μπήκε για πρώτη φορά στους τελικούς του Masters.Στον τελικό, αντιμετωπίζοντας τον Ραντ, ο οποίος επίσης μπήκε για πρώτη φορά στον τελικό του Masters, έστω και με μεγάλη καρδιά όπως ο Αλκαράζ, αναπόφευκτα ήταν λίγο νευρικός και έμεινε πίσω με 1-5 στο πρώτο σετ.Ο Αλκαράζ, που σταδιακά προσαρμόστηκε στην ατμόσφαιρα του τελικού, άρχισε να αντεπιτίθεται και ισοφάρισε για τρία συνεχόμενα παιχνίδια.Στο τέλος του σετ, ο Αλκαράζ έσπασε τη ζώνη και κέρδισε το πρώτο σετ με προβάδισμα 7-5.Στο δεύτερο σετ, ο Αλκαράς δημιούργησε πλεονέκτημα μπρέικ στην αρχή του σετ και σφράγισε τη νίκη με 6-4.2-0, όταν ο Αλκαράζ έμεινε πίσω με 1-4, κέρδισε 9 από τα επόμενα 10 παιχνίδια και νίκησε τον Ρουντέ.Ο 18χρονος Αλκαράζ έσπασε το ρεκόρ του Τζόκοβιτς για την κατάκτηση του Masters του Μαϊάμι σε ηλικία 19 ετών και έγινε ο νεότερος πρωταθλητής του τουρνουά του Μαϊάμι!

τένις -3

Τη στιγμή της κατάκτησης του πρωταθλήματος, ο Αλκαράζ και ο προπονητής Φερέρο, που μόλις είχε ασχοληθεί με την κηδεία του πατέρα του, αγκαλιάστηκαν για αρκετή ώρα για να πανηγυρίσουν τη νίκη.Από τον περσινό προημιτελικό του US Open μέχρι το πρώτο πρωτάθλημα Masters, ο Alcaraz πέτυχε ένα τέτοιο επίτευγμα μόνο σε μισό χρόνο, και έγινε η πιο αναμενόμενη γενιά μετά τα 00s στο τένις ανδρών.Με αυτό το πρωτάθλημα, ο Αλκαράζ σημείωσε την 11η θέση στην καριέρα του, μόλις ένα βήμα μακριά από την είσοδο στην πρώτη δεκάδα για πρώτη φορά.

τένις -4

Αυτή τη φορά το Μαϊάμι κέρδισε το πρωτάθλημα, κάνοντας τον Αλκαλάς τον τρίτο νεότερο παίκτη που κέρδισε το πρωτάθλημα Masters, μαζί με τους Ζανγκ Ντεπέι και Ναδάλ.Ο Αλκαλάς ήταν τόσο ενθουσιασμένος που άρχισε να στοχεύει σε μεγαλύτερους στόχους: «Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψω πώς νιώθω αυτή τη στιγμή, αλλά η κατάκτηση του πρώτου μου τίτλου Masters στο Μαϊάμι είναι τόσο ξεχωριστή.Είμαι πολύ χαρούμενος με αυτή τη νίκη, ο στόχος φέτος ήταν να κερδίσω ένα 500, και το κατάφερα.Το επόμενο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να κερδίσετε αυτό το Masters.Ας ελπίσουμε ότι οι κύριοι είναι επόμενοι».

Αν θέλετε να γίνετε πιο επαγγελματίας τενίστας όπως ο Αλκαλάς, θα μπορούσατε να δοκιμάσετε το siboasiσκοπευτική μηχανή προπόνησης τένις,μηχάνημα εξάσκησης μπάλας τένιςθα έκανε την καλύτερη βοήθεια για εσάς στην προπόνησή σας στο τένις.

Ώρα δημοσίευσης: Απρ-15-2022